DoTERRA filozofia

Dr Hill - Londýn 2018

Jeden zo zakladateľov doTerry, Dr. David Hill, pripomenul na konferencii v Londýne wellness model, na ktorom stojí celá filozofia doTerry. Na doTerre je mi sympatické, že ako líder na trhu s esenciálnymi olejmi, sa netvári, že esenciálne oleje sú všemocné a keď ich budeme používať, nemusíme už nič iné robiť a oleje to za nás urobia. Éterické oleje NAOZAJ fungujú – majú protizápalové, analgetické, antiseptické a iné vlastnosti, ale nikdy nebudú také účinné, ak naše zdravie nebude stáť na týchto pevných pilieroch. Krásne je to, že do všetkých oblastí môžeme implementovať naše dary prírody – čisté esenciálne oleje.

1. výživná STRAVA je nosný pilier zdravia každého človeka. Sme to, čo jeme. Bez zdravej a vyváženej stravy nemôže naše telo fungovať tak, aby sme sa cítili dobre. Ak nevieme, ako začať, môžeme aspoň do jedálnička zavádzať viac zeleniny a ovocia a tiež vyhýbať sa jedlám s vysokým obsahom cukru. Tiež nezabudnime piť veľa vody (najlepšie s kvapkou esenciálneho oleja z citrónu, pomaranču alebo grepu😍)

2. CVIČENIE – Dr Hill odporúča zrýchliť si pulz aspoň na 30 minút každý deň (najlepšie nie stresom😇) – môžeme sa ísť poprechádzať alebo si po práci zacvičiť, snažme sa vedome nahrádzať pohodlnosť pohybom – vybehnime po schodoch, nechajme tentokrát auto v garáží. Spomeňme si na našich rodičov, kam všade chodili peši..a zvládali to!😉

3. ODDYCH a MANAŽOVANIE STRESU – podľa štúdií spíme o 20% menej ako naši predkovia pred 100 rokmi, nedostatok spánku sa odráža na našom fyzickom aj psychickom tele. V spánku prebieha regenerácia mozgu a ak sa tak nestane, má to významný vplyv na celkovú koordináciu, koncentráciu a vykonávanie bežných funkcií. Spánok vplýva na imunitu, endokrinný, respiračný, tráviaci, kardiovaskulárny systém, ako aj celkovú náladu. Esenciálne oleje vhodné na podporu spánku (levanduľa, vetiver, zmes Serenity, harmanček, majoránka, bergamot,…) môžeme difúzovať pol hodinu pred zaspávaním, tiež by sme sa mali snažiť ísť spať a zaspávať v rovnakom čase, vypnúť elektroniku, mobily.

Slovo stres sa stalo súčasťou nášho slovníka a ide ruka v ruke s neschopnosťou relaxovať a nedostatkom spánku. Je to začarovaný kruh, čím viac sme pod stresom, tým menej sa nám darí relaxovať a poriadne spať, čo spôsobuje, že sa budíme unavení a náladoví. Nedarí sa nám zvládať bežné veci, sme podráždení, čo spôsobuje ďalší stres. Hoci sa nám asi nikdy nepodarí úplne eliminovať stres zo života, tento kolobeh sa môžeme pokúsiť odstrániť relaxačnými technikami (joga, vedomé dýchanie, meditácia…), rozhovorom s osobou, ktorá má objektívny názor (psychológ), esenciálnymi olejmi na upokojenie (zmes Peace, Divoký pomaranč, Vetiver, Balance…). Skúsme sa naučiť hovoriť nie a vnímať len prítomný okamih😉.

4. REDUKCIA TOXICKEJ ZÁŤAŽE – toxíny sú všade okolo nás, v domácnosti, kozmetike, vzduchu aj vode. Negatívne ovplyvňujú naše telesné systémy a preto by sme sa mali snažiť redukovať aspoň to, čo sa dá. Môžeme difúzovať esenciálne oleje, piť citrusové EO (majú čistiace vlastnosti), vyrábať si vlastnú kozmetiku, používať prírodné čistiace prostriedky. Aspoň raz za rok je vhodný celkový detox (30dňový detox má v ponuke aj doTerra)

5. STAROSTLIVOSŤ O SEBA – ak sa stane, že ochorieme, pokúsime sa najprv spoľahnúť sa na seba a s vedomosťami, ktoré máme pristúpime k opatreniam, ktoré by nám mohli pomôcť. Poznáme svoje telo najlepšie a vieme, čo potrebuje. Možno je to len zmena stravovania, spomalenie, oddych. Vzdelávanie sa v oblasti alternatívnych metód nám pomôže otvoriť nepoznané možnosti, a nemusí to byť len aromaterapia 😉. Možno si stačí len prečítať knihu o psychosomatických ochoreniach…

6. ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ – sú situácie, kedy je samozrejme potrebné a nutné vyhľadať lekára – žiaden z bodov vyššie nemá nahradiť urgentný medicínsky zásah, návštevu lekára alebo preventívnu prehliadku. Neznamená to však, že máme byť bezmocní a neinformovaní, pýtajme sa lekárov na možnosti liečby, buďme proaktívni. DoTerra na konferencii v Utahu v septemrbi 2018 ohlásila, že v súčasnosti plánuje otvorenie medicínskych kliník s holistickým prístupom k pacientom. Yes!

Naše zdravie až do 75% ovplyvňuje náš životný štýl. Najlepším spôsobom, ako sa starať o svoje zdravie, je začať v tejto schéme smerom zdola nahor – keď sa necítime najlepšie, je vhodné najprv prehodnotiť našu stravu, pohyb, kvalitu spánku, to, či sme vystavení toxínom. Sú to všetko naše voľby, veci, ktoré môžeme ovplyvniť. Ak sa nám darí udržať ich pod kontrolou, je malá pravdepodobnosť, že budeme potrebovať častú medicínsku starostlivosť. Niektoré veci ovplyvniť nemôžeme, ale stále sa môžeme pokúsiť zmeniť to, čo zmeniť ide v každej z týchto oblastí.

Táto webstránka používa cookies.