Bezpečnosť

FOTOSENZITIVITA 

Niektoré esenciálne oleje /zvyčajne citrusové/ obsahujú prírodné látky nazývané furanokumaríny – tie môžu reagovať s ultrafialovým svetlom a vytvoriť tak látky, ktoré môžu spôsobit hyperpigmentáciu alebo popálenie pokožky. Zatiaľ čo esenciálne oleje s obsahom furanokumarínov majú mnoho prospešných vlastností, po ich aplikovaní na pokožku je potrebné dbať na ochranu pokožky pred priamym, predlženým vystavením ultrafialového žiarenia počas 1-3 dní.

Vyhýbajte sa po lokálnej aplikácii citrusových olejov slnečnému žiareniu po dobu 12-17 hodín, bergamot 72 hodín/môžu sa na miestach, kde bol použitý citrusový esenciálny olej objaviť pigmentové škvrny

Esenciálne oleje neaplikujeme do očí, uší, slizníc.

V prípade podráždenia kože alebo vstreknutí do očí použite na vypláchnutie čistý rastlinný olej – Nikdy nepoužívajte vodu!

Do kúpeľa zmiešame pred použitím esenciálny olej v mede, alebo oleji, epsonovej soli.

CITLIVÁ POKOŽKA

Pri citlivej pokožke je potrebné riediť esenciálne oleje VŽDY v pomere aspom 1:10. Prejavom začervenania  po aplikácii esenciálneho oleja masážne sa vyhneme tak, že dodržujeme riedenie a aplikujeme esenciálne oleje na chodidlá.

HORÚCE ESENCIÁLNE OLEJE

škorica, klinček, zázvor, oregano, tymián, a pre deti do 6 rokov aj Mäta prieporná a lemon myrta – týmto olejom sa vyhýbame pri použití vnútorne – len v kapsuliach…a pri aplikácii lokálne vždy dodržujeme riedenie.

POUŽITIE DETI A BÁBÄTKÁ

Dodržiavajte nasledovné

  • riedenie – esenciálne oleje sa najčastejšie riedia s kokosovým olejom;
  • len na vonkajšie použitie – natierajte na chodidlá a chrbát
  • treba ich držať mimo dosahu detí;
  • nikdy im nedávať okolo alebo do nosa;
  • v prípade užívania ďalších liekov, je potrebná konzultácia s lekárom;
  • pred samotným začatím s aplikáciou esenciálnych olejov sa poradiť s odborníkom v tejto oblasti.

TEHOTNÉ

Esenciálne oleje sú veľmi podporujúce, ale niektorým z nich sa v tehotenstve odporúčame vyhnúť: cassia, škorica, cypress, eucalyptus, rozmarín, tymián, wintergreen, breza. Ostatné oleje odporúčame v malých množstvách a riediť.

HORÚCE ESENCIÁLNE OLEJE

Cassia, škorica, klinček, zázvor, oregano, tymián, summer savory a pre deti do 6 rokov aj peppermint, lemon myrtle.

Tieto oleje odporúčame vždy riediť s podkladovým olejom. Pri vnútornom použití len v kapsuliach.

ÚČINNOSŤ

Esenciálne oleje sú hydrofóbne – teda nerozpustné vo vode. Aplikáciou vody na miesto, kde bol použitý esenciálny olej – jeho účinok zosilňujeme.

Zoslabenie účinku esenciálneho oleja – napríklad pri obrannej reakcii tela – použite podkladový olej.

Ak náhodne práde esenciálny olej do kontaktu s vnútornými sliznicami tela, resp. Oči, uši, nos. Použite na zoslabenie účinku akpkoľvek olejovú bázu /maslo, rastlinný olej, kokosový olej.

Táto webstránka používa cookies.