HISTÓRIA / AROMATERAPIA

Používanie esenciálnych olejov nie je novým trendom súčasnosti.
Už tisícky rokov využívali esenciálne oleje dávne civilizácie ako vzácne substancie, rastliné extrakty a produkty na rastlinnej báze, ktoré podporujú ľudské zdravie. Staroveké civilizície používali rasliny ako aromaterapiu, osobnú starostlivosť, postupy zdravotnej starostlivosti, náboženské obrady, kozmetické procedúry a pri príprave jedál.
 
Egyptské papyrusy a čínske rukopisy popisujú ako sa aromatické rastliny používali na liečebné účely už pred tisíckami rokov. 
Starí Egypťania využívali rastlinný materiál, živice z cédrového dreva, či kadidla pri balzamovaní pre ich antibakteriálne a konzervačné účinky.  Postupom času sa používanie rozšírilo aj do iných oblastí života Egypťanov (medicína, kozmetika, parfémy…).
 Už starí egypťania využívali aromaterapeutické rastlinky a pripisovali im obrovskp hodnotu – dokonca ponechali 35 alabastrových nádob na oleje v hrobke kráľa Tutanchamóna. 
Najstaršie záznamy o využívaní bylín a ich výťažkov pri liečení chorôb sú spred 2000 rokov, kedy využívali viac ako 700 liečivých rastlín.
 
Čínski lekári používali napr. santalové drevo na liečenie cholery, v Indii zase na hojenie rán a pri exorcistických obradoch
Približne v tom čase začala vznikať ajurvédska medicína, ktorá tieto liečivé rastliny a esenciálne oleje dodnes
Arabské krajiny -Aj v arabskej civilizácii boli esenciálne oleje známe pre svoje terapeutické účinky. Arabský lekár Avicenna (na obrázku) sa zaslúžil o zefektívnenie výroby ružového oleja novým spôsobom destilácie a stal sa tak priekopníkom vo výrobe čistých esenciálnych olejov a aromatických vôd (hydrolátov)
 
V Európe vďačíme za rozvoj bylinného lekárstva otcovi medicíny – Hippokratovi, ktorý študoval účinky esenciálnych olejov a odporúčal ich aplikáciu ako spôsob liečby mnohých ochorení.
Liečivé byliny využívali starí Gréci a Rimania vo forme práškov, mastí, aromatických vôd, či parfumov. Esenciálne oleje a parfumy patrili k najstarším obchodovateľným komoditám. 
 
Okrem liečiteľstva sa rozvíjala aj oblasť parfumérstva, kde sa esenciálne oleje využívali práve pre ich krásne vône. 
 tomto vynikali najmä Francúzi, ktorí sa venovali výrobe mydiel, toaletných vôd a masážnych zmesí.
Okrem toho sa esenciálne oleje využívali aj ako prísada do jedál.
 
V 19.storočí však dochádza k rozmachu farmaceutického priemyslu a záujem sa presúva k syntetickým chemickým liečivám.
Napriek veľkému prínosu esenciálnych olejov pre ľudské zdravie, ich terapeutická hodnota prehrala svoj boj so syntetickými liečivami.
 
 A čo je najhoršie, vďaka skvelej dostupnosti vitamínových prípravkov, tabletám proti bolesti, či práškom proti chrípke, sa stávame samoliečiteľmi a ohrozujeme svoje zdravie ešte viac!
 
Našťastie, ľudia sa v súčasnosti opäť obracajú späť k prírode a znovu objavujú jej liečivú silu.
 
Už začiatkom 20-teho storočia sa o to pričinil francúzsky chemik Gattefossé (na obrázku), ktorý pracoval v parfumérskom priemysle. Pri nehode, kde si popálil ruky, aplikoval na poškodené miesto čistý levanduľový esenciálny olej.
Všimol si, že popálené miesto sa neuveriteľne rýchlo zahojilo a nezostala jazva. Začal hlbšie skúmať čisté esenciálne oleje a zistil, že sú oveľa účinnejšie ako ich syntetické napodobeniny, resp. vtedajšie liečivá. Stal sa tak otcom modernej aromaterapie.

 

Výsledky jeho práce zaujali francúzskeho lekára Valneta a ten vytvoril program na liečenie klinických a psychiatrických porúch svojich pacientov práve pomocou esenciálnych olejov. 

V súčasnosti predstavuje aromaterapia jednu z príjemných alternatívnych liečebných metód. 

Táto webstránka používa cookies.